به نام آنکه ذکر او خود شفاست

شبکه جامع آلرژی پل ارتباطی میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان یافته های امیدبخش در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهای آلرژی

 

شبکه جامع آلرژی که ماحصل تلاش خدمتگزاران و سربازان علم و دانش در عرصه پیشگیری، تشخیص و درمان می باشد بستری سهل الوصول برای استفاده عموم و همچنین اندایشمندان و متخصصین در زمینه آلرژی و حساسیت فراهم نموده است. هدف از ایجاد این شبکه،  اطلاع رسانی و طرح  موضوعات عمومی و تخصصی در زمینه آلرژی می باشد. بخش عمومی شبکه جامع آلرژی مبتنی بر جدیدترین و معتبرترین دستاوردها و دانش روز  می باشد و بدین شکل راه را برای دسترسی بیماران مبتلا به بیماریهای آلرژیک به جدیدترین یافته ها در زمینه های تشخیص، پیشگیری و درمان آلرژی آسان نموده است. شبکه جامع آلرژی قصد دارد با ایجاد پل ارتباطی میان بیمار آلرژیک و متخصص آلرژی و همچنین با بهره گیری از تجربیات و تحقیقات ارزشمند اندیشمندان در زمینه پیشگیری از بیماریهای آلرژیک، گامی هرچند خرد و ناچیز در راستای اعتلای سطح بهداشت کشور عزیزمان ایران بردارد. شاید اگر خدابخواهد بدین گونه بتوان خرده ای از زکات این اندوخته ناچیز علمی خودرا با در اختیار قرار دادن آن بجا آوریم و از این طریق واسطه ای برای کاهش فشارهای روحی و اقتصادی بر بیماران شده و بالطبع مقداری از هزینه های هنگفت ناشی از بیماریهای آلرژیک را از دوش سیستم بهداشتی و درمانی کشوربرداریم. 

 

مؤسس و مدیر شبکه جامع آلرژی

دکتر محمد علی عصاره زادگان

دکتر محمد علی عصاره زادگان متخصص ایمونولوژی و آلرگولوژی

هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

ریاست مرکز تحقیقات ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران

عضو هیات مدیره انجمن علمی ایمونولوژی و آلرژی ایران

عضو بنیاد ملی نخبگان ریاست جمهوری

 

اطلاعات و محتوای کلی شبکه جامع آلرژیمرکز تحقیقات ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایرا

 

  • سابقه ۱۸سال آموزش و پژوهش در دانشگاه های علوم پزشکی کشور 
  • سابقه بیش از یک دهه تحقیق و پژوهش در حوزه شناسایی و تعیین مشخصات آلرژن های شایع در ایران و بررسی راهکارهای پیشگیری از بروز واکنش های آلرژیک
  • انتشار بیش از ۵۰ مقاله تحقیقاتی در ژورنال های معتبر ملی و بین المللی 
  • تالیف و ترجمه  ۱۵ جلد کتاب آموزشی و پژوهشی در سطح ملی و بین المللی 

ابداعات و ثبت بین المللی 

  • شناسایی ۱۰ آلرژن  شایع در منطقه برای نخستین بار در ایران و جهان و ثبت آن در بانک جهانی آلرژن ها WHO/IUIS  
  • شناسایی و ثبت ۱۳ ژن از آلرژن های شایع برای نخستین بار در ایران و جهان در بانک جهانی ژن (GenBank)  

 اطلاعات و محتوای کلی شبکه جامع آلرژی در یک نگاه 

 شبکه جامع آلرژی بر شش بخش پایه ریزی شده است:

       ۱- محتوای بخش عمومی

جمعیت مخاطب این بخش بیماران مبتلا به آلرژی و انواع بیماریهای مرتبط با آن می باشد. اطلاعات این بخش بیشتر در قسمت دانشکده عمومی تجمیع شده است و سعی شده محتویات و اطلاعات به زبان ساده نگاشته شوند تا بدین شکل عموم خوانندگان  بتوانند نهایت بهره را از آن  کسب نمایند.

 

 

 

 

۲- محتوای بخش تخصصی

محتوای این بخش که به طور عمده در قسمت دانشکده تخصصی تجمیع شده است کاملا تخصصی بوده و مخاطب آن متخصصین علوم پایه و بالینی می باشند. در این بخش که هدف آن آشنایی محققین و متخصصین در کشور با یافته ها و حوزه کاری و تخصصی همکاران خود می باشد ، تلاش می گردد بدین طریق از انجام تحقیقات جزیره ای کاسته و به تحقیقات جامع و یکپارچه و تبادل دانش روی آورده شود. در این بخش و به طور کلی شبکه جامع آلرژی سعی می کنیم با انعکاس ایده ها، تحقیقات و یافته های پژوهشگران عرصه آلرژی زمینه همکاری را میان افراد و مراکزتحقیقاتی ایجاد نماییم. همچنین با ارائه یافته های ارزشمند محققان و همکاران گرامی و بیان کاربردهای آنها، زمینه را برای جلب نظر و مشارکت صاحبان سرمایه فراهم نموده و بدین طریق در راستای اهداف ایجاد دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی محصول محور و تولید ثروت از طریق تولید علم و همچنین ارائه طرح های تحقیقاتی تقاضا محور گام برداریم. 

بی شک این مهم با انجام تحقیقات جزیره ای در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها در استان های مختلف کشور و گاها انجام تحقیقات یکسان در دو مرکز مختلف و موازی کاری محقق نخواهد شد و باید همه متخصصین و محققان گرامی در مناطق مختلف کشوردر شبکه ای پویا و چابک فعالیت های خود را انعکاس داده و بدین شکل ایده های بکر و ناب خود را در مگاپروژه هایی تقاضا محورو چندمرکزی ارائه دهند. شبکه جامع آلرژی قصد دارد با هم فکری و یاری اندیشمندان کشور این بستر را فراهم نماید و به لطف خالق بی همتا امیدواریم از این رهگذر مخاطبین اصلی یافته های این تحقیقات یعنی هم میهنان عزیز و گرامی و همه مردم سراسر دنیا بخصوص مبتلایان به بیماری های آلرژیک منتفع گردند. 

 

۳- محتوای بخش آلرژی نامه

 بخش آلرژی نامه به آخرین رویداد ها و موضوعات جدید در حوزه آلرژی اختصاص داده شده است. در این بخش سعی گردیده تا آخرین تحولات و پیشرفته ها در زمینه آلرژی پس از رصد آنها در منابع معتبر ملی و بین المللی، جمع آوری و در دسترس خوانندگان قرار گیرد. 

آلرژی نامه--شبکه جامع آلرژی

۴- محتوای بخش پیشگیری و درمان آلرژی و حساسیت

با عنایت به اهمیت بسیار زیاد راهکارهای پیشگیری از برخورد با مواد حساسیت زا (آلرژن) در مباحث کنترل و درمان بیماریهای آلرژیک، لذا در بخش پیشگیری و درمان آلرژی و حساسیت سعی گردیده روش های کاربردی در زمینه پیشگیری و کنترل انواع بیماریهای آلرژیک به زبانی نسبتا ساده و گویا  ارائه گردد. 

نکات مهم در پیشگیری و درمان آلرژی--شبکه جامع آلرژی

۵- طب سنتی، مکمل و جایگزین در درمان آلرژی 

با افزایش اقبال مردم و بیماران به طب سنتی (اسلامی، ایرانی) و همچنین استفاده از داروهای گیاهی و مکمل و یا راهکارهای جایگزین درمان های مرسوم و معمول، لذا بخشی با همین مضمون (طب سنتی، مکمل و جایگزین در درمان آلرژی ) تهیه شده است. در این بخش سعی گردیده اغلب راهکارهایی که در متون علمی به عنوان یکی از روشهای موثر در کنترلو یا درمان بیماری های آلرژیک اشاره شده است، منعکس گردد. البته روشها و داروهای بسیاری در این مباحث مطرح گردیده است که تیم محتوای شبکه جامع آلرژی سعی کرده اند معتبرترین آنها را در این بخش ارائه دهند. 

طب سنتی، مکمل و جایگزین در درمان آلرژی ۲-شبکه جامع آلرژی

  ۶- محتوای بخش داروها و راهکارهای درمانی آلرژی و حساسیت

 بخش داروها و راهکارهای درمانی آلرژی و حساسیت به ارائه جدیدترین و رایج ترین داروهای موثر در کنترل و درمان بیماری های آلرژیک اختصاص یافته است. داروها با مکانیسم اثر آنها و همچنین راهنمای دسترسی به شرکت واردکننده و یا تولید کننده ارائه شده اند. در این بخش داروهای مرسوم و معمول (داروهای شیمیایی) در کنار داروهای گیاهی معتبر جهت استفاده مخاطبان آورده شده اند.

داروها و راهکارهای درمانی آلرژی و حساسیت-شبکه جامع آلرژی